Puška pro pěchotu ( Infanteriegewehr ) vz. 1854/I


Perkusní předovka s drážkovanou hlavní Lorenzovy soustavy. Ráže 13,9 mm. Celková délka 133,5 cm. Hlaveň železná , dlouhá 94,5 cm, oblá, u komory osmihranná , s vývrtem – 4 pravotočivé drážky. Mířidla . muška a jednoduché hledí se zářezem pro vzdálenost 400 kroků . Kování železné, pažba buková . Předpažbí končí 8 cm před ústím hlavně. Tři objímky. Na prostřední objímce a u předního okraje spoušťového obloučku pohyblivá poutka pro bílý kožený závěsný řemen. Váha 4,25 kg. Cena 25,99 zlatého rakouské měny.
Byla to zbraň přesná a dalekonosná. Při pokusech její kompresní střely na vzdálenost 1000 kroků pronikly šesti jednocoulovými prkny postavenými za sebou v odstupech jedné stopy
( 1 coul = 2,634 cm a 1 stopa = 0,136 m vídeňské míry). Ve vzdálenosti 2000 kroků střela prorazila ještě tři prkna.
K pušce náležel železný nabiják a příslušenství. U každé čety bylo několik vytahovačů střel
( drapáků ) a každý poddůstojník měl přípravek pro demontáž bicí pružiny zámku. Každý muž i poddůstojník museli mít čistící prostředky : hadřík s lojem pro kovové části, soukenný hadřík s olejem pro napouštění pažby, lahvičku s olivovým olejem, flanelový hadřík s lojem pro vývrt hlavně, malý kartáček a pružiny pro případnou opravu.

I. Puška pro pěchotu ( Infanteriegewehr ) vz. 1854/I
II. Puška pro pěchotu ( Infanteriegewehr ) vz. 1854/II
III. Puška pro pěchotu ( Infanteriegewehr ) vz. 1862

Pro všechny typy pěchotních pušek jednotný bodák s tulejkou a pojistným prstencem, dlouhý 56 cm. Má čtyřhrannou ocelovou čepel křížového průřezu , hrany tupé, hrot naostřený. Dřevěná pochva , krytá kůží, kovaná železem, zřídka mosazí. Na horním kování závěsný hák.


Autor textu Oldřich Krsek